Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Картина на Лусиан Фройд беше продадена за 13,9 милиона британски лири (16,6 милиона евро) на търг на аукционна къща "Кристис" в Лондон, предаде АФП.
Творбата "Рия, гол портрет", която се появява за първи път на пазара, беше основната атракция на аукциона.
"Това е един късен шедьовър", казаха от "Кристис". Картината е рисувана между 2006 и 2007 г. и от създаването си е в една и съща колекция.
Творбите на Фройд, който почина през 2011 г. на 88-годишна възраст и беше смятан за един от най-великите британски портретисти, привличат все по-голям интерес през последните години.
Лусиан Фройд, внук на бащата на психоанализата Зигмунд Фройд, е известен с безкомпромисните си голи тела и автопортрети.
"Той не желае да дава идеализирана визия на тялото, а наистина се опитва да рисува хората такива, каквито са", припомнят от "Кристис".
Тази "отк
Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.
Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.
„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва
С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.
Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.
В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.
Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.
Сцеичното представяне също е решено различно &ndash
"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".
"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло.
"За мен това е провокацията - как да подх
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.
Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.
Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален
Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".
Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.
Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.
"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.
Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.
"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.
В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил
Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.
Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет
Художникът Георги Лечев е една приказка за морето. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на експозицията „Лято“, която представя 16 творби на Лечев.
Събитието се състоя в галерия Vejdi тази вечер.
Според думите на Рашидов Георги Лечев е една морска душа.
„Целият му живот е морето и синьото небе. То се отразява неминуемо в неговите картини“, добави още той.
Вежди Рашидов определи автора на експозицията като един от малкото художници, които той лично проследява вече 50 години.
„Мой приятел от студентските години. Животът ни мина заедно да творим, животът ни мина да вървим по нелек път на утвърждаване. Жоро е един от изключителните съвременни майстори на българската живопис и може би едно от най-добрите имена на варненската школа“, каза Вежди Рашидов.
„Аз съм един от художниците, които ням